Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2020/21 (preliminär)


Följande tävlingar är med i klubbens tävlingskalender. Det betyder att du får en subventionerad anmälningsavgift (vanligen halva beloppet). Subventioneringen gäller fram tills dess att spelaren fyller 25 år (därefter får inte klubben LOK-stöd för spelaren).

Om man vill vara med på en tävling utanför klubbens tävlingskalender så går det bra, men man står då för hela anmälningsavgiften själv.

Det är spelarens eget ansvar att välja vilka tävlingar man vill vara med på och anmäla sig vilket görs på anslagstavlan i Söndrumshallen.

Tävlingar märkta med "klubben tar ut"
För Swedish Junior Tour-tävlingar, SM och liknande tävlingar tar klubben ut spelare. Bedömningen baseras på  tävlingsresultat, ranking och träningsflit. Klubben anmäler spelare som är aktuella - man anmäler sig alltså inte på anslagstavlan som vanligt. Om man är uttagen subventioneras resa och anmälningsavgift. Tävlingssektionen är ansvarig för uttagningen.

Vecka Datum Namn Ort Ungdom Senior Klasser Anmärkning
Augusti              
33 16 Ligalagsträning Halmstad        
 34 21->23 Uppstartsträningar +
träningsutbyte Helsingborg
Halmstad/
Helsingborg
       
September              
36 5 -> 6 Sten Sturefjädern Ulricehamn 3 4 A-C, U9-U17  
36 5 -> 6 Bjärredsspelen 2020 Bjärred   3 A, B, C  
37 12 -> 13 Pågen Senior och Ungdom Malmö 3 4 U11-U17, A, B, C  
37 12 -> 13 SJT1 Ängelholm SJT1 6 U13, U15, Klubben tar ut
38 19 SERIEHELG          
39 26 -> 27 IKEA Cup Älmhult 3 4 U9-U17+ A-C  Klubbresa
Oktober              
40 3 -> 4 Scandic Hallandia Cup Halmstad 3 4 U11-U17, E,A,B,C  
41 10 -> 11 Växjö Open (U) Växjö 1, 2   U9-U17  
41 10 -> 11 SJT 2 - GotElit Göteborg 3, 6 4 U11/U13, U15, U17, U22/Elit  
41 10 -> 11 GotElit nationell klass Göteborg 3   U11/U13  
42 17 -> 18 Västsvenska Göteborg Nivå 1 och Nivå 3 4 U11-U17, A,B,C  
43 24 SERIEHELG          
44 31 -> 31 Kaparslaget 2020 Onsala 1 och 2 4 U11, U13, U15, D, C och B  
44   Höstlovsläger Halmstad        
44 31 -> 1 Kärcher Cup Trollhättan Trollhättan 3 4 A,B,C och U11-U17  
November              
45 5 -> 8 Swedish Youth Games Malmö 7   U13, U15, U17 Klubben tar ut
45 7 -> 8 Victor Åbyslaget 2020 Mölndal Nivå 3 4 U9-19 och A-C  
47 21 -> 22 LUGI EuroFinans Cup Lund   4 A, B, C, V35,V40,V45,V50,V55,V60,V65,V70  
47 21 -> 22 Wättersmashen Jönköping 3 4 A,B,C, U11-17  
48 28 SERIEHELG          
December              
49 4 -> 6 BSO 2020 SJT  Stockholm, olika orter 6   U11-U22 Klubben tar ut
50 12 -> 12 Lagaholmsspelen 2020 Laholm 1 och 3 4 U9,U11, U13, U15, C och D  
50 12 -> 13 Laxaträffen Halmstad - 4 E A B C  
52 28-29 Mellandagsläger+
Mellandagsdubbeln
 Halmstad        
Januari              
1 9 -> 10 Bjärredsspelen junior 2020 Bjärred N1, N3   U11-U17  
2 16 -> 17 SJT 4 U13-U15 Kalmar 6   U13-U15  
4 30 -> 31 AURA - Open Malmö Nivå 3 4 U11 - U15, ABCD  
Februari              
5 5 -> 7 Victor Senior SM 2021 Borås   7 Elit Klubben tar ut
5 6 -> 7 Gripenträffen  Hässleholm 1 & 3 4 U11-U17 - A-B-C  
6 13 SERIEHELG          
7 20 -> 21 Boda Borg Cup 2021 Sävsjö Nivå 1 & Nivå 3 4 U11-U17, U11N-U17N, A-C  
8 22->23 Sportlovsläger Halmstad         
8 26-28 Junior-SM Umeå 7   U19  
Mars              
9 6 -> 7 Frölundaspelen Göteborg 3 4 U9-U17, Elit, A,B,C och D Klubbresa
10 13 -> 14 Nissanslaget Halmstad 3 4 U11-U17, E,A,B,C  
11 20 SERIEHELG          
12 26 -> 28 Victor SM U13 Enskede 6   U13 Klubben tar ut
12 26 -> 28 Victor SM U17 Täby 7   U17 Klubben tar ut
12 26 -> 28 Victor SM U15 Henån 7   U15 Klubben tar ut
April              
14 10 -> 11 LUGI EuroFinans Junior Cup Lund 1,2 och 3   U9, U11, U13, U15 och U17  
15 16 -> 18 Svenska Cupen Uppsala Nivå 5   Födda 2004 - 2010  
16 24 SERIEHELG          
Maj              
17 1 -> 2 First hotel Christian IV cup 2021 Kristianstad 1,3 4 A-D, U9-U17  
18 8 -> 9 Yonex International Varberg Varberg 5,3 4 U11, U13,U15,U17, U19Elit  
19 14 -> 16 Gothenburg Open Göteborg Nivå 3 och Nivå 5 4 U11-U17, A,B  
20 21-23 Farum Int. Junior Farum DK M och A-rekke   U13-U19  
21 29 Klubbmästerskapen Halmstad Crazy   Crazy  

Region Syds startavgifter 

Gäller i Småland, Skåne, Blekinge och Halland

Godkända bollar är inkluderade i priset

I dubbel och mixed avses avgiften per par

Lika avgift för samtliga kategorier, HS, DS, HD, DD samt MD

Klasser Nivå 2-4 (tävlingsklass).

U9                                       140:-

U11                                     160:-

U13                                    190:-

U15                                     210:-

U17                                     230:-

U19                                     270:-

C-klass                                280:- (220:- vid cup endast singel)

B-klass                                300:- (260:- vid cup endast singel)

A-klass                                300:- (260:- vid cup endast singel)

Elit-klass                             390:-

Klasser Nivå 1 (nybörjarklass).

U11N                                   120:-

U13N                                   150:-

U15N                                   160:-

U17N                                   160:-

Motionsklass                       150:-

Poolspel i dubbel och mixed samt slutspel för 3:or och 4:or              +30:-

Avgiftsreducering vid Cup-spel i A-B-C-klass gäller endast för singelkategorierna

Avgifter för Badminton Sweden arrangemang (SM, SGP, SJT, Elit/U19 m.fl.) är bestämda av BS och finns specificerade på BS:s hemsida under rubriken ”Tävling/Serie - Startavgifter”

Uppdaterad: 23 JUL 2019 12:16 Skribent: Thomas

Postadress:
Halmstads BMK - Badminton
Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130
30241 Halmstad

Besöksadress:
Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130
30241 Halmstad

Kontakt:
Tel: 03536919
E-post: This is a mailto link

Se all info