Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2019/20


Följande tävlingar är med i klubbens tävlingskalender. Det betyder att du får en subventionerad anmälningsavgift (vanligen halva beloppet). Om man vill vara med på en tävling utanför klubbens tävlingskalender så går det bra, men man står då för hela anmälningsavgiften själv.

Det är spelarens eget ansvar att välja vilka tävlingar man vill vara med på och anmäla sig vilket görs på anslagstavlan i Söndrumshallen.

Tävlingar märkta med "klubben tar ut"
För Swedish Junior Tour-tävlingar, SM och liknande tävlingar tar klubben ut spelare. Bedömningen baseras på träningsflit, tävlingsresultat och ranking. Klubben anmäler spelare som är aktuella - man anmäler sig alltså inte på anslagstavlan som vanligt. Om man är uttagen subventioneras resa och anmälningsavgigft.

Vecka Datum Namn Ort Hall Ungdom Senior Klasser Anmärkning
Juli                
  8-12 Gotlandsspelen Visby Wisby Racketcentrum U11-U22 EABCD Alla  
Augusti                
32 10 -> 11 Falkenbergs Sommarspel 2019 Falkenberg Falkhallen Nyhemsplan 1 3 4 A-B-C U-11 U-13 U-17  
32 24-25 Uppstartsträning med ligalaget + ungdomar Halmstad Söndrumshallen       Dagträningar för alla
September                
35 31 aug -> 1 Sten Sturefjädern 2019 50 år - Till Stig Kjellssons minne Ulricehamn Sim och Sporthallen 3 4 A-C, U9-U17  
36 7 -> 8 Bjärredsspelen 2019 Bjärred Borgebyhallen, Bjärrehovshallen N1, N3 A,B,C U11-U17, senior  
38 21 Seriehelg            
39 28 -> 29 IKEA Cup Älmhult Linnéhallen / Haganäshallen 3 4 U9-U17+ A-C KLUBBRESA - Whoohoo! Thomas fixar
Oktober                
40 5 -> 6 SJT 1 (GotElit) Göteborg Askims Racketcenter 3,6 4 U13,U15,U17, U22/Elit Ingen anmälan - klubben tar ut
41 12 Seriehelg            
41 12 Interntävling Halmstad Söndrumshallen 1   U9-U17  
42 19 -> 20 Halmstadträffen Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17, E,A,B,C Thomas, Niclas, Ronny
November                
44 2 -> 3 Kärcher Cup, Trollhättan Trollhättan Innovatumhallen, ev också Arena Älvhögsborg 3 4 Elit, A, B, C, U9 - U17  
46 16->17 DM            
47 23 -> 24 SJT 2 U17 samt Elit/U22 Borlänge Borlänge Badmintonhall 6 4 SJT 2 U17 samt Elit/U22 Ingen anmälan - klubben tar ut
47 23 -> 24 LUGI EuroFinans Cup Lund Victoriastadion   4 A, B, C, D, V35,V40,V45,V50,
V55,V60,V65,V70
 
December                
49 7 -> 7 Lagaholmsspelen 2019 Laholm Lagaholmshallen 1 och 2 4 U11, U13, U15, C, D  
49 7 -> 8 Laxaträffen Halmstad Söndrumshallen - 4 E A B C  
50 14 -> 15 SJT 3  BSO Täby Täby RacketCenter 6   U13 Ingen anmälan - klubben tar ut
50 14 -> 15 BSO SJT U15 Sollentuna Sollentuna Rackethall 6 och 3   U15 Ingen anmälan - klubben tar ut
50 14 -> 15 BSO U11 2019 Kista Kista Racket Center 3   U11 Ingen anmälan - klubben tar ut
Januari                
2 11 -> 12 Ostkakan 2020 Västervik Sporthallen Bökensved m.fl. 3 4 A,B,C U11-U15  
4 25 -> 26 AURA Open Malmö Malmö Badmintoncenter nivå 3 nivå 4 U11, U13 och U15 samt ABC  
5 31 -> 2 Senior SM Umeå Umeå Sporthall   7 Elit Ingen anmälan - klubben tar ut
Februari                
5 1 -> 2 Gripenträffen Nr 52 Hässleholm QPoolen samt Läredahallen Nivå 3  samt Nivå 1 Nivå 4 A,B,C,U17,U15,
U13,U11,U9
 
6 8 Seriehelg            
7 15 -> 16 Boda Borg Cup 2020 Sävsjö Sävsjö Sporthall Nivå 1, Nivå 3 Nivå 4 U11-U17, A-C  
8 21 -> 23 SM U19 Trollhättan Innovatumhallen 7   x Ingen anmälan - klubben tar ut
9 29 -> 1 IKAST? Ikast Flera Alla     KLUBBRESA - Whoohoo! Thomas fixar
Mars                
10 7 -> 8 Frölundaspelen Göteborg Sportarenan 3 4 Elit,A,B,C,D
&U9-U17
 
12 20 -> 22 SM U17 Skogås Skogås racketcenter 7   U17 Ingen anmälan - klubben tar ut
12 20 -> 22 SM U13 Täby Täby RacketCenter 7   U13 Ingen anmälan - klubben tar ut
12 20 -> 22 SM U15 Enskede, stockholm Enskede Rackethall 7 - U13 Ingen anmälan - klubben tar ut
12 21 -> 22 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17 A B C  
April                
16 17 -> 19 Svenska cupen Uppsala Upplands Boservice Arena/Fyrisfjädern och Fyrishov 5   födda 2003-2009  
17 25 -> 26 LUGI EuroFinans Junior Cup Lund Victoriastadion 1,2 och 3   U9, U11, U13,
U15 och U17
 
Maj                
18 2 -> 3 First Hotel Christian IV cup Kristianstad Kristianstad Arena Nivå 1 och Nivå 3 4 U9-U17, Senior ABCD  
19 9 -> 10 Yonex International Varberg Varberg Varbergs idrottshallar 5 4 U11,U13, U15,U17.U19 +
Elit hs, ds. hd,dd, md
 
20 16 -> 17 Lag SM Ungdom Täby Täby Racketcenter 6   U13, U15 och U17 Ingen anmälan - klubben tar ut
21 22 -> 24 Gothenburg Open Göteborg Alelyckan Nivå 5, Nivå 3 4 U11-U17, A och B  
11 30-31 Klubbmästerskapen Halmstad Söndrumshallen Crazy      

Region Syds startavgifter 2019-2020

Region Syds startavgifter 2019-2020

Gäller i Småland, Skåne, Blekinge och Halland

Godkända bollar är inkluderade i priset

I dubbel och mixed avses avgiften per par

Lika avgift för samtliga kategorier, HS, DS, HD, DD samt MD

Klasser Nivå 2-4 (tävlingsklass).

U9                                       140:-

U11                                     160:-

U13                                    190:-

U15                                     210:-

U17                                     230:-

U19                                     270:-

C-klass                                280:- (220:- vid cup endast singel)

B-klass                                300:- (260:- vid cup endast singel)

A-klass                                300:- (260:- vid cup endast singel)

Elit-klass                             390:-

Klasser Nivå 1 (nybörjarklass).

U11N                                   120:-

U13N                                   150:-

U15N                                   160:-

U17N                                   160:-

Motionsklass                       150:-

Poolspel i dubbel och mixed samt slutspel för 3:or och 4:or              +30:-

Avgiftsreducering vid Cup-spel i A-B-C-klass gäller endast för singelkategorierna

Avgifter för Badminton Sweden arrangemang (SM, SGP, SJT, Elit/U19 m.fl.) är bestämda av BS och finns specificerade på BS:s hemsida under rubriken ”Tävling/Serie - Startavgifter”

Uppdaterad: 23 JUL 2019 12:16 Skribent: Thomas

Postadress:
Halmstads BMK - Badminton
Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130
30241 Halmstad

Besöksadress:
Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130
30241 Halmstad

Kontakt:
Tel: 03536919
E-post: This is a mailto link

Se all info