Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender


PROJEKTLEDARE FÖR TÄVLINGAR 2017/2018 >>
Att vara projektledare är inte så farligt som det låter =). Det betyder att man kan kontakta dig om man saknar skjuts eller övernattning (men varje spelare ansvarar för transport själv). Projektledaren ser till att vi sitter ihop i hallen (ta gärna med en flagga från bollrummet) och att en bild och kort text skickas till kansliet efter tävlingen. 

Månad Vecka Datum Tävling Klasser Kategori, ungdom Kategori, senior SJT Serien Övrigt
Juli 28 10 - 14 Gotlandsspelen U11-U19          
Augusti 30-31 30/7 - 4/8 Yonex Badminton Camp U13-U19          
  32 11-13 Regionläger           Region Syd tar ut spelare
  32 12-13 Sommarspelen, Falkenberg ABC, U11-U15 3        
  33 14 - 18 Idrottsskolan            
  34 25 - 27 Upptaktsläger           3 dagarsläger, övernattning
September 35 2 Prova på dag           Öppethus i Söndrumshallen
  35 3 Prova på dag           Öppethus i Gullbrandstorp
  36 9 - 10 Sten Sture Fjädern U9N-U17N, A-C, U9-U17 1,3 4      
  37 15-17 Skånska Ungdomsspelen U13-U17 3,6   X   Klubben tar ut spelare
  38 23-24 Seriehelg 1         X Division 2
Oktober 39 30/9 - 1/10 SJT 1 Got Elit U13-U17, Elit U19 3,6   X   Klubben tar ut spelare
  39 30/9 - 1/10 IKEA - Cup ABC, U11-U17 3 4     Klubbresa
  40 7 - 8 Halmstadträffen Elit, ABC, U11-U17 3 4      
  41 14-15 Kinnarps Open U11-U19 1,3        
  42 21-22 Seriehelg nr 2         X Division 2
  42 21 Distriktstävling 1, Halmstad U9-U17 1        
  43 28 Kaparslaget U11-U15, ABC 2 4      
November 44 30/10-31/10 Höstlovsläger, Halmstad U9-U15         2 dagarsläger, ej övernattning
  44 30/10 - 3/11 Höstlovsverksamhet           Öppet hus
  44 4-5 SJT i Småland U13-U17, Elit U19 3,6 6 X   Klubben tar ut spelare
  45 11 DM i Falkenberg U11-U17          
  46 18-19 Kärcher Cup Elit, ABC, U11-U17 3 4      
  47 24-25 Seriehelg nr 3         X Division 2
December 48 1-3 SGP 2 Yonex Cup, Halmstad E   6     Ev. Kval fredag
  48 2-3 Laxaträffen, Halmstad ABC 4        
  49 9 Lagaholmspelen, Laholm U11-U17 1,2        
  49 9-10 BSO SJT 3, Stockholm U11, U13-U17,Elit/U19 6 4 SJT   Klubben tar ut spelare
  52 28-29 Jullovsläger U11-U15         2 dagars läger med övernattning
  52 30 Interntävling U11-U17 1        
Januari 1 6-7 Seriehelg 4         X  
  2 13-14 Bele Nordins, Göteborg ABC, U9-U17 2 4      
  4 27-28 AURA, Ungdomstävling U11-U15, ABC 3 4      
Februari 5 2-4 Senior SM, Täby Elit 7       Klubben tar ut spelare
  5 3-4 Lergöksträffen U11-U17, C 3 4      
  6 10 Distriktstävling, Varberg U11-U17 1        
  6 9-11 SM U19, Umeå U19 6       Klubben tar ut
  6 10-11 Gripenträffen U11-U17, ABC 1,3 4      
  8 21 Sportlovsläger,Halmstad           1 dagarsläger
  8 19-23 Sportlovsverksamhet           Öppethus i Söndrumshallen
Mars 9 2-4 ISI Cup, Ikast - Danmark U11-U19         Klubbresa
  9 3-4 Lergöksträffen, senior Elit, AB   4      
  10 10-11 Seriehelg 5         X  
  11 16-18 SM U13-U17, Stockholm eller Ängelholm U13 6       Klubben tar ut spelare
  11 17-18 Nissanslaget, Halmstad ABC, U11-U15 + Nyb. 3 och 1 4      
April 13 3-6 Påsklovsaktivitet           Öppethus i Söndrumshallen
  13 4 Påsklovsläger           1 dagars
  14 7-8 Seriehelg nr 6         X  
  15 14-15 Lag SM Ungdom, Täby U13,U15, U17         Klubben tar ut spelare
  15 14-15 Wätterstad Cup  U11-U15, ABC  3        
  16 21-22 Svenska Cupen Indv. Uppsala   5        
  17 28-29 SGP, Askim Elit, AB   4,6     Klubben tar ut till Elitklass
  17 28-29 Sportringen, Christianstad U11-U15, ABC 3 4      
Maj 18 4-6 Varbergs Internationella U11-U17,Elit/U19 3,6 4      
                   
  19 11-13 Gothenburg Open AB, U11-U17 3 4      
  20 19-21 Danish Junior Open, Farum-DK U13-U17         Klubben tar ut spelare
  21 26 KM + 80årsfest ALLA!          
Uppdaterad: 13 FEB 2018 09:51
Skribent: Tarja

Postadress:
Halmstads BMK - Badminton
Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130
30241 Halmstad

Besöksadress:
Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130
30241 Halmstad

Kontakt:
Tel: 035-36919
E-post: This is a mailto link

Se all info